Dissy na kolege

Rzeczywistość: Bycie surowym bez jednoczesnego szanowania uczniów sprawi, że większość nich nie będzie chciała współpracować. Dzieci reagują najlepiej, gdy zasady są przekazywane zarówno stanowczo, jak i z szacunkiem wobec uczniów, przy czym „stanowczy” nie oznacza „surowy”. Lęk oraz zastraszanie nie zapewnią trwałej współpracy. Rzeczywistość: Czyny przemawiają głośniej niż słowa. Wyobraź sobie, że jesteś nauczycielem piątej klasy. Raz po raz powtarzasz swoim uczniom, że nie powinni się spóźniać na lekcje, gdy wracają z przerwy. Jednak codziennie ta sama grupa dzieci się spóźnia i nic się nie zmienia, a Ty wygłaszasz im ten sam wykład. Dlaczego mieliby Cię traktować serio? Co mogłoby ich przekonać do tego, że mówisz poważnie o punktualnym zjawianiu się na lekcji? Przypuśćmy, że postanowiłeś zastosować inne podejście. Następnym razem, gdy Twoi uczniowie się spóźnią, będziesz stać przy drzwiach ze stoperem w dłoni. Zatrzymasz go, gdy do klasy wejdzie ostatni spóźnialski, po czym oznajmisz: „W sumie jesteście mi winni osiem minut – każdy po dwie minuty. Zostaniecie w klasie przez pierwszych osiem minut następnej przerwy”.
Te dzieciaki naprawdę lubią przerwę. Myślisz, że to do nich dotrze? Co je przekonało – Twoje słowa, czy może Twoje skuteczne działanie?

Witam, mam na imię Ambrozja i bardzo się cieszę, że trafiłeś na mojego bloga. Poruszane tutaj tematy na pewno Cię zainteresują, więc już teraz serdecznie zapraszam Cię do lektury 🙂
error: Content is protected !!