Reguła w teorii

Au! To naprawdę zabolało – sarkastycznie komentuje uczeń. Drugą przerwę także przesiedzisz w ławce – rzuca w złości nauczyciel. Może trzecią również? – Karol chwyta się za pierś w udawanej agonii. Trzecią również! – wykrzykuje pan Budnik. – A może chcesz posiedzieć w ławce cały tydzień?
Karol chce już odpowiedzieć, ale powstrzymuje się, bo wie, że nauczyciel najprawdopodobniej spełni swoją groźbę. Chłopak nie chce stracić wszystkich przerw. Siada i jedynie gniewnym spojrzeniem wyraża swój sprzeciw. Pan Budnik nie zdaje sobie sprawy z tego, że uczy dwóch reguł odnośnie do niegrzecznych zachowań w klasie. Jego słowa (reguła w teorii) mówią: „Tak nie należy robić”, jednak jaki rodzaj zachowania one kształtują? Działania nauczyciela (reguła w praktyce) mówią coś zupełnie innego. Nauczyciel uczy tego samego zachowania, które stara się wyeliminować. Czego nauczył się Karol?

Witam, mam na imię Ambrozja i bardzo się cieszę, że trafiłeś na mojego bloga. Poruszane tutaj tematy na pewno Cię zainteresują, więc już teraz serdecznie zapraszam Cię do lektury 🙂
error: Content is protected !!