Taniciuszek6 po polsku

No właśnie, co powinniśmy z tym zrobić? – wtóruje kolejny. Kilku innych wygląda na zdezorientowanych. Nie ma czasu na to, aby każdemu z osobna wszystko tłumaczyć raz jeszcze. Pan Jankowicz jest sfrustrowany. Gdybyście uważali, wiedzielibyście, jak wykonać to zadanie – mówi. – A teraz posłuchajcie. – Jeszcze raz powtarza wskazówki z myślą o tych, którzy nie słuchali, co pochłania kolejne pięć minut. Do końca lekcji pozostało dwadzieścia minut. W końcu wszyscy uczniowie pracują. Pan Jankowicz przechadza się po klasie, aby pomóc tym, którzy podnoszą do góry rękę, i uciszać tych, którzy rozrabiają. Pomagając jednej z uczennic, dostrzega, że Karol i Tomek znowu się wygłupiają i nic nie robią. Przepraszam, Basiu – mówi nauczyciel. Podchodzi do Karola i Tomka. Chłopcy, czy moglibyście dokończyć to na przerwie? – Uczniowie wymieniają między sobą uśmiechy, ale na moment przestają. Pan Jankowicz powraca do Basi, ale w górze uniesione są już także inne ręce, więcej osób również zaczyna przeszkadzać. Nauczyciel najpierw stara się uporać z tymi, którzy przeszkadzają, następnie z potrzebującymi pomocy, i tak w kółko aż do końca lekcji. Gdy dzwoni dzwonek, ręce nadal są w górze. Wielu uczniów nie skończyło zadania.
Co takiego się stało? Pan Jankowicz był dobrze przygotowany do poprowadzenia swojej lekcji, jednak nie do zarządzania klasą. Jego klasie brakuje struktury. W rezultacie prawie połowę czasu poświęcił na radzenie sobie z testowaniem granic przez uczniów oraz na uspokajanie ich. Czego nauczyli się jego uczniowie? Tego samego, czego uczyli się przez cały tydzień: że wchodząc do klasy, mogą śmiało hałasować i bez pośpiechu usadawiać się w ławkach. Jeżeli nie będą uważać za pierwszym razem, to otrzymają dodatkowe wyjaśnienia. Co najgorsze, nauczyli się również, że wystawianie na próbę klasowych zasad oraz przeszkadzanie jest tolerowane. Pan Jankowicz będzie uczył cały rok. Jeżeli niczego nie zmieni, istnieje duże ryzyko, że szybko się wypali.

Witam, mam na imię Ambrozja i bardzo się cieszę, że trafiłeś na mojego bloga. Poruszane tutaj tematy na pewno Cię zainteresują, więc już teraz serdecznie zapraszam Cię do lektury 🙂
error: Content is protected !!